Osobní dotazování

Jak se zkoumá?

Osobní dotazování

Jedná se o kvantitativní výzkumnou metodu, která se využívá ve společenských vědách (psychologie, sociologie, demografie) a ve výzkumu trhu. Respondent ve výzkumu odpovídá na otázky, které mu čte, případně předloží, tazatel. Nástrojem dotazování může být papírový dotazník či záznamový arch (metoda PAPI), častěji se dnes používá počítač či tablet (metoda CAPI). Na tuto metodu může též navazovat například písemné nebo online dotazování, které respondent, pokud to metodika daného výzkumu dovolí, vyplní sám.

Jak tuto metodu provádíme?

Dotazování provádí tazatelé proškolení odborným týmem výzkumné agentury. Tazatel po úspěšném absolvování školení obdrží tazatelský průkaz. Tazatel vybírá respondenty podle předem určeného klíče a dotazuje podle pokynů agentury. Odpovědi se zaznamenávají do připraveného dotazníku v tabletu nebo počítači, případně do papírového formuláře.

Pro kontrolu práce tazatelů se od respondentů získávají kontaktní údaje pro zpětné ověření, že rozhovor proběhl. Z důvodů kontroly práce tazatelů se rozhovor nebo jeho části obvykle nahrávají. V některých případech se také zaznamená místo dotazování. Tým, který se v agentuře stará o kvalitu práce tazatelů a kvalitu sběru dat, provede pečlivou kontrolu a vyřadí rozhovory, které neodpovídají pokynům v zadání pro tazatelskou práci. Vážné porušení pokynů či etických pravidel může vést i k ukončení spolupráce s tazatelem. Kombinace postupů kontroly sběru dat je nezbytnou podmínkou kvality sběru dat ve výzkumných šetřeních a přispívá k důvěryhodnosti výzkumů obecně.

Proč potřebujeme osobní údaje a jak s nimi zacházíme?

Osobní údaje respondentů se využijí pro ověření kvality sběru dat a poté jsou tyto údaje odstraněny. Zadavatelům výzkumného projektu jsou poskytována pouze anonymizovaná data, která neobsahují osobní údaje, a lidé v agentuře se vždy ujistí, že identitu respondenta nelze z dat dovodit.

Jak se vybírají respondenti do dotazování?

Tazatel obdrží tak zvaný dotazový úkol, podle kterého musí vybrat ty správné respondenty. Je například nepřípustné opakovaně dotazovat rodinné příslušníky a blízké okolí, tazatel musí sbírat v určeném místě a čase. Dotazování tak může probíhat na veřejném místě nebo v domácnosti. Počet respondentů na jednoho tazatele bývá omezen.

Krátké zprávy

Díky respondentům měníme věci k lepšímu

18. 07. 2024

Připravili jsme 14 unikátních případových studií, které jsou součástí probíhající iniciativy PRO VÝZKUM členů Sdružení agentur pro…

Podíl osob vnímajících diskriminaci je alarmující

04. 07. 2024

Výzkumná agentura STEM/MARK zjistila, že více než čtvrtina zaměstnanců má šéfa, který diskriminuje zaměstnance. Ačkoli diskriminaci…

Češi a umělá inteligence: roste využívání, obezřetný postoj přetrvává

24. 06. 2024

V české populaci roste využívání platforem umělé inteligence. ChatGPT vyzkoušela třetina populace, častěji se využívá při pracovních…

Vnímání elektroaut zůstává v Česku rozporuplné

11. 06. 2024

Výzkumná agentura STEM/MARK zjistila, že názory veřejnosti na elektroauta jsou spojené s řadou obav, nicméně lidé uznávají i jejich…

Muzea navštěvuje pětina Čechů aspoň jednou za čtvrt roku, z témat nejvíce láká historie, kulturní bohatství ČR a příroda

29. 05. 2024

V současné době probíhá po celém Česku Festival muzejních nocí a veřejnosti se tak řada muzeí a galerií otvírá zdarma, často i se…

Běžný člověk neovlivní dění ve společnosti, míní třetina Čechů. Co se děje v ČR, zajímá skoro tři čtvrtiny lidí

06. 05. 2024

O tom, že má smysl, aby se běžný člověk zapojoval do veřejného dění, je alespoň do určité míry přesvědčeno 44 % českých občanů. Téměř…

Knihy čte aspoň jednou týdně třetina lidí, dvě pětiny čtenářů ale nejsou spokojeny se svým časem na čtení

28. 03. 2024

Březen je měsíc knihy, což nabízí ideální příležitost podívat se na data o českých čtenářích. Poslouží k tomu první díl výzkumné…

Přes porodní bolesti má nový systém přihlášek na střední školy mezi lidmi podporu

22. 02. 2024

Přes počáteční potíže se systémem elektronických přihlášek na střední školy tomuto způsobu přihlašování většina lidí fandí. Jak zjistil…