Skupinové diskuse

Jak se zkoumá?

Skupinové diskuse

Jedná se o jednu z nejběžnějších metod získávání dat v kvalitativním výzkumu. Kvalitativní výzkum si klade za cíl hlouběji pochopit určitou problematiku, hledá odpovědi na otázku proč spíše než kolik. Používá se často v sociologii a psychologii i ve výzkumu trhu. Diskuse řízené moderátorem/moderátorkou se obvykle účastní menší skupina lidí.

Jak se tato metoda provádí

Metoda spočívá v moderované diskusi, ve které skupina vybraných respondentů sděluje své postoje a názory. Ve skupině je nejčastěji 6-8 osob a zkušený moderátor, který - podle připraveného scénáře - vede dialog s účastníky skupinové diskuse.

Jak se vybírají respondenti do dotazování

Respondenti jsou náhodně vybráni tak, aby splňovali určité charakteristiky, například měli, nebo naopak neměli zkušenosti s určitým výrobkem či službou a svým demografickým profilem odpovídali určité cílové skupině. V kvalitních výzkumech není povoleno, aby se skupinových diskusí účastnili respondenti příliš často, povolena je účast jednou za 6 měsíců.

Jak se zachází s osobními údaji

Průběh skupinové diskuse se zaznamenává. Nahrávku využije výzkumný tým pro zpracování výzkumné zprávy. Často si nahrávku skupinové diskuse pro inspiraci zhlédne i zadavatel výzkumu. Nahrávka se poté, v určeném časovém odstupu, odstraní. V průběhu rozhovoru se moderátor snaží pokud možno skrýt identitu respondenta, oslovuje například respondenty pouze křestními jmény. Ve výzkumné zprávě jsou respondenti označeni pouze jmény fiktivními a identita jednotlivce je skryta. Přesné informace o způsobu zpracování údajů a délce jejich uchování sdělí agentura účastníkům diskuse před zahájením výzkumu.

Účastníkům skupinových diskusí se často vyplácí odměna. Výzkumná agentura má proto zákonnou povinnost evidovat vyplacení částky a ve lhůtě určené zákonem o účetnictvím uchová nezbytné údaje respondenta.

Krátké zprávy

Novela energetického zákona

18. 07. 2023

Novelu EZ umožňující sdílení energií zaznamenala pouze čtvrtina populace. Přes 40 % se ale s problematikou již setkalo. Zájem sdílet…

Inflace plány na dovolenou neohrozí. V létě plánuje cestovat 80 % Čechů

21. 06. 2023

Češi i ostatní Evropané plánují v létě cestovat, inflaci navzdory. Opětovně roste zájem o cestování, zejména do zahraniční. Na popularitě…

Duševní pohoda Čechů v aktuální situaci: Polovina se bojí, že nevyjde s penězi, řada lidí cítí úzkost

25. 05. 2023

Jak dopadá aktuální společenská situace na duševní pohodu Čechů? Dvě třetiny mají obavy z budoucnosti, 54 % se bojí, že nevyjdou…

Zrušíme některý ze státních svátků?

17. 05. 2023

1 499 respondentů ve věku 18 až 65 se zúčastnilo víkendového (5. – 9. 5.) online průzkumu SC&C, který se zaměřoval na otázku zrušení…

S uzavřením části poboček pošty nesouhlasí 58 % Čechů. Polovina lidí navštíví poštu alespoň jednou do měsíce

14. 04. 2023

Proti redukci pobočkové sítě České pošty je 58 procent Čechů, ukázal nejnovější průzkum agentury NMS Market Research. Pro je naopak…

Polovina lidí nezná svého hejtmana!

13. 04. 2023

Situace v jednotlivých krajích je odlišná. V Plzeňském znají hejtmana jen 2 lidé z 10. Nejznámější je naopak primátor Prahy Svoboda.…

Schůzka expertní skupiny GDPR

27. 02. 2023

Ve čtvrtek 23. února 2023 se sešla expertní skupina SIMAR složená z kolegyň a kolegů, kteří mají v členských agenturách na starost…

Výzkum může volat

24. 03. 2022

Vaše možnost vyjádřit se v telefonickém výzkumu je i po novelizaci zákona o elektronické komunikaci zachována.