Běžný člověk neovlivní dění ve společnosti, míní třetina Čechů. Co se děje v ČR, zajímá skoro tři čtvrtiny lidí

06. 05. 2024

O tom, že má smysl, aby se běžný člověk zapojoval do veřejného dění, je alespoň do určité míry přesvědčeno 44 % českých občanů. Téměř 16 % dotazovaných je členem nějakého občanského sdružení, spolku nebo organizace. Mezi nejčastější prospěšné aktivity patří poskytnutí daru či pomoci konkrétnímu člověku, podepsání petice nebo dar organizacím a institucím. Skoro tři čtvrtiny lidí mají zájem o dění ve státě. Nejvíce je zajímají témata spravedlnosti, bezpečnosti a zdravotnictví.

Výzkum provedla výzkumná agentura ResSOLUTION Group na vzorku 1025 respondentů české internetové populace z Českého národního panelu ve věku 18 let a více.

Chcete se také účastnit podobných výzkumů, nebo víte o někom, kdo by o to měl zájem? Profil na Českém národním panelu si může každý vytvořit zde.


Občanská angažovanost

O tom, že běžný člověk může ovlivňovat věci ve společnosti a má smysl, aby se zapojoval do veřejného dění, je alespoň do určité míry přesvědčeno 44 % Čechů z internetové populace (míra souhlasu má tendenci stoupat s dosaženým vzděláním). Třetina naopak toto přesvědčení nesdílí (nejčastěji mají tento postoj lidé ve věku 55+).

V důsledku toho asi nepřekvapí, že málokdo si podle výsledků průzkumu vyzkoušel aktivní účast na veřejném životě. Například roli (spolu)iniciátora nějaké aktivity poukazující na veřejná a společenská témata (např. sepsání petice, zorganizování sbírky nebo napsání článku do médií) si už někdy zkusilo necelých 9 % respondentů. Častěji se jednalo o muže, lidi ve věku 55–64 let a o ty s VŠ/VOŠ vzděláním. Členem nějakého občanského sdružení, spolku nebo organizace je pak o něco více dotázaných – 15 %. Častěji jsou to muži, lidé ve věku 45–64 let a ti, kteří žijí na vesnici.

Z aktivit, kterými lidé mohou být prospěšní svému okolí nebo se přičinit o dobrou věc, v posledních dvou letech respondenti alespoň jednou (73 %) poskytli dar či pomoc konkrétnímu člověku (někomu jinému než členu rodiny). Druhým nejčastějším bylo podepsání petice (67 %) a na třetím místě pak poskytnutí daru různým organizacím a institucím (62 %). Kromě těchto aktivit se lidé rozhodli i pro dobrovolnickou činnost (56 %), aktivní šíření svého názoru na veřejná a společenská témata (osobně či online formou; 53 %), účast na veřejné diskuzi či setkání o veřejných a společenských tématech (45 %), kontaktování úřadů, firem či médií ve veřejně prospěšné záležitosti (42 %) či účast na protestu nebo demonstraci (29 %). Nejméně častou aktivitou pak bylo darování krve, krevní plazmy, kostní dřeně apod. (26 %).

U všech těchto činností lze obecně říci, že aktivita stoupá s výší dosaženého vzdělání. Ženy pak častěji poskytují dary buď konkrétnímu člověku nebo instituci a účastní se dobrovolnické činnosti. Muži zase o něco častěji darují krev, účastní se veřejných diskuzí a protestů a aktivně šíří svůj názor na veřejná a společenská témata.     


Zájem o celospolečenské dění

Co se týče čistého zájmu o veřejné dění, tak dle výzkumu se nejvíce lidí zajímá o to, co se děje v České republice (72 %), 68 % se zajímá o dění v obci a kraji, kde žijí a 64 % má zájem o to, co se děje ve světě. Nejužší zaměření jen na svou rodinu s velmi malým zájmem o okolí pak má třetina (33 %) dotazovaných. 

A jaká témata jsou v popředí zájmu Čechů? Dle dat se nejvíce se zajímají o spravedlnost (69 %), bezpečnost (68 %) a zdravotnictví (64 %). Následuje ekonomika (56 %), životní prostředí (56 %), vzdělání (54 %), sociální problematika (54 %), regionální rozvoj (54 %), vnitrostátní politika (53 %) a ochrana lidských práv (52 %). Pod padesátiprocentní hranicí se pak umístila kultura a umění (47 %) a světová politika (46 %). O náboženství se u nás zajímá pouze 17 % lidí. U většiny témat zájem stoupá s věkem (kromě tématu vzdělání, kultury a umění a náboženství, kde zájem kolísá).


Kontakt: 

Krátké zprávy

Díky respondentům měníme věci k lepšímu

18. 07. 2024

Připravili jsme 14 unikátních případových studií, které jsou součástí probíhající iniciativy PRO VÝZKUM členů Sdružení agentur pro…

Podíl osob vnímajících diskriminaci je alarmující

04. 07. 2024

Výzkumná agentura STEM/MARK zjistila, že více než čtvrtina zaměstnanců má šéfa, který diskriminuje zaměstnance. Ačkoli diskriminaci…

Češi a umělá inteligence: roste využívání, obezřetný postoj přetrvává

24. 06. 2024

V české populaci roste využívání platforem umělé inteligence. ChatGPT vyzkoušela třetina populace, častěji se využívá při pracovních…

Vnímání elektroaut zůstává v Česku rozporuplné

11. 06. 2024

Výzkumná agentura STEM/MARK zjistila, že názory veřejnosti na elektroauta jsou spojené s řadou obav, nicméně lidé uznávají i jejich…

Muzea navštěvuje pětina Čechů aspoň jednou za čtvrt roku, z témat nejvíce láká historie, kulturní bohatství ČR a příroda

29. 05. 2024

V současné době probíhá po celém Česku Festival muzejních nocí a veřejnosti se tak řada muzeí a galerií otvírá zdarma, často i se…

Běžný člověk neovlivní dění ve společnosti, míní třetina Čechů. Co se děje v ČR, zajímá skoro tři čtvrtiny lidí

06. 05. 2024

O tom, že má smysl, aby se běžný člověk zapojoval do veřejného dění, je alespoň do určité míry přesvědčeno 44 % českých občanů. Téměř…

Knihy čte aspoň jednou týdně třetina lidí, dvě pětiny čtenářů ale nejsou spokojeny se svým časem na čtení

28. 03. 2024

Březen je měsíc knihy, což nabízí ideální příležitost podívat se na data o českých čtenářích. Poslouží k tomu první díl výzkumné…

Přes porodní bolesti má nový systém přihlášek na střední školy mezi lidmi podporu

22. 02. 2024

Přes počáteční potíže se systémem elektronických přihlášek na střední školy tomuto způsobu přihlašování většina lidí fandí. Jak zjistil…